KONGRES KATOLICZEK I KATOLIKÓW
Forum 2024
Obecni w Kościele
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (26-27 października 2024 roku).
Zrobiliśmy to
po raz trzeci!
Wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności zorganizowaliśmy III Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbyło się w dniach 26-27 października 2024 roku. Tym razem rozmawialiśmy o Bogu obecnym w przyrodzie, społeczeństwie i człowieku. Zapraszamy do zapoznania się z programem III Forum i relacjami z poszczególnych jego wydarzeń.
GŁÓWNE TEMATY, PRELEGENCI, PROGRAM
CZĘŚĆ 1.
Natura
Po pierwsze wrócimy do Słowa o stworzeniu świata, że „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” i zapytamy, co wspólnego mają ze sobą naukowa i chrześcijańska wizja świata?
Prelegenci: dr Alicja Pawelec, Joanna Zatylna, dr hab. Barbara Niedźwiedzka, bp John Arnold, dr hab. Marcin Majewski, dr Sebastian Szklarek, o. Stanisław Jaromi OFMConv, Wojciech Falkowski,
br. Cordian Szwarc OFM, ks. Czesław Marchewicz CR.
Z powodu powszechnej degradacji środowiska naturalnego prośba „Daj Mi pić!”, którą Jezus niegdyś wypowiedział przy studni Jakuba do pewnej kobiety z Samarii, brzmi w naszych uszach inaczej. Dlatego podczas tegorocznego Forum OBECNI W KOŚCIELE zapytamy o wodę jako źródło życia w naturze i chrześcijaństwie.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Alicja Pawelec-Olesińska
Hydrobiolog, kierownik Zespołu Ochrony Ekosystemów Rzecznych Fundacji WWF Polska. Zajmuje się programem reintrodukcji jesiotra ostronosego w Polsce, suszą oraz wpływem przekształceń rzek na środowisko i populacje ryb. Jest ekspertką Międzynarodowej Unii na Rzecz Ochrony Przyrody IUCN.
-
SOBOTA / 26.10.24
Joanna Zatylna
Członkini zarządu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Z wykształcenia psycholog, zaangażowana na co dzień w praktykowanie ekologii integralnej. Pracuje także w Schronisku dla Kobiet św. Brata Alberta.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr hab. Barbara Niedźwiedzka
Członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i Grupy Chrześcijanie dla Zwierząt, redaktorka i autorka działu „Ekologia” portalu klubów „Tygodnika Powszechnego”, koordynatorka grupy Troska o Stworzenie Kongresu Katoliczek i Katolików, autorka bloga opowiedzzwierze.pl.
-
SOBOTA / 26.10.24
Magdalena Kadziak
Studentka teologii na UKSW, członkini Rady KEP ds. Apostolstwa świeckich oraz Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zawodowo związana z Laudato si' Movement.
-
SOBOTA / 26.10.24
Bp John Arnold
Od 2014 roku rzymskokatolicki biskup Salford w Wielkiej Brytanii. Członek Departamentu Konferencji Episkopatu Anglii i Walii ds. międzynarodowych i rzecznik ds. środowiska.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr hab. Marcin Majewski
Biblista, doktor hab. teologii, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek zwyczajny The Society of Biblical Literature (SBL), European Association of Biblical Studies (EABS), Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Sebastian Szklarek
Doktor nauk biologicznych ze specjalizacją ekohydrologia. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z jakością wód powierzchniowych. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
-
SOBOTA / 26.10.24
O. Stanisław Jaromi OFMConv
Absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA.
-
SOBOTA / 26.10.24
Wojciech Falkowski
Prezes Ecol-Unicon Sp. z o.o., Prezes i właściciel spółki Ecol-Group. Absolwent Politechniki Gdańskiej na wydziale hydrotechniki. Inżynier sanitarny, entuzjasta ochrony wód.
-
SOBOTA / 26.10.24
Br. Cordian Szwarc OFM
Koordynator Krajowy Wspólnot Działania Laudato si', proboszcz parafii Chrystusa Króla na olsztyńskim Zatorzu. Prowadzi warsztaty, integruje lokalną społeczność, prowadzi wspólnotę Siedem Aniołów, Pielgrzymkę Różnych Dróg i Kultur, jest także kapelanem OSP w Miłakowie.
-
SOBOTA / 26.10.24
ks. Czesław Marchewicz CR
Założyciel, mającej już ponad 40 lat, Wspólnoty Burego Misia. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Osadzie, na Kaszubach, która jest dziś domem dla 44 osób z niepełnosprawnościami. W 1990 roku otrzymał odznaczenie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w 1996 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu, w 2002 stał się członkiem i stypendystą Ashoki, a w 2023 - laureatem nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego.
-
SOBOTA / 26.10.24
Mariusz Zatylny
Architekt, członek Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (architektura i urbanistyka) i Politechniki Poznańskiej (budownictwo pasywne i energooszczędne oraz charakterystyka energetyczna budynków). Ukończył kurs CEPH (certyfikowany europejski projektant i doradca budownictwa pasywnego). Założyciel OSBN — Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
W naszych czasach opowieść o spotkaniu Jezusa i Samarytanki przy studni daje do myślenia nie tylko o religijnym znaczeniu wody, że potrzebujemy jej np., aby kogoś ochrzcić. Papież Franciszek napisał encyklikę Laudato Si’ także dlatego, ponieważ na naszych oczach wysychają starożytne źródła wody lub zostały zanieczyszczone. Skoro należymy do wspólnoty Kościoła przez chrzest z wody i Ducha Świętego, to chrześcijańskie przesłanie wiary nie może pomijać troski o świat stworzony przez Boga.
Przywitanie
Red. Jan Wróbel (prowadzący), Joanna Krupiarz, Filip Flisowski (gospodarze).
Medytacja na dobry początek
Ks. Adam Świeżyński.
Synodalność w praktyce
S. Barbara Radzimińska SEMD (wprowadzenie do Forum).
Synodalność a wolność
Dr Karlis Abmaier.
Ziemia bez wody to ziemia bez życia
Spot filmowy o zmianach klimatycznych.
Woda jako źródło życia wszelkiego stworzenia i chrześcijański symbol
Dr hab. Marcin Majewski.
Znaczenie wody dla rozwoju ludzkości, chrześcijaństwa i bioróżnorodności
Paneliści: dr Alicja Pawelec, dr Sebastian Szklarek,
o. Stanisław Jaromi OFMConv.
Moderatorzy: red. Jan Wróbel i Wojciech Falkowski.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska (Laudato Si’ Movement) – prezentacja ruchu i jego dokonań
Magdalena Kadziak, Mariusz Zatylny.
Caritas Laudato Si’ – prezentacja ruchu i jego dokonań
O. Cordian Szwarc OFM.
Działalność REFA (Ruch Ekologiczny Świętego Franciszka z Asyżu)
O. Stanisław Jaromi OFMConv.
Fundacja Wspólnoty Burego Misia – prezentacja projektów
Ks. Czesław Marchewicz CR.
Milczący interesariusze troski o stworzenie
Dr hab. Barbara Niedźwiedzka.
Wesprzyj przygotowanie Forum OBECNI W KOŚCIELE!
Wspomóż nas finansowo wedle swojego uznania i możliwości. Ogrom pracy wykonujemy sami bez wynagrodzenia, ale realizacja wielu naszych zamierzeń także kosztuje. Bez Twojego wsparcia nie osiągniemy celu, który jest ważny dla wielu ludzi!
Dowiedz się więcejCZĘŚĆ 2.
Społeczeństwo
Po drugie, w ramach Dialogów Świętojańskich, będziemy dyskutować o tym, czy dla Boga jest miejsce w społeczeństwach otwartych.
Prelegenci: dr Patrycja Sasnal, Reza Aslan, Zbigniew Nosowski,
ks. dr Krzysztof Niedałtowski.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Patrycja Sasnal
Kierowniczka Biura Badań i Analiz. Z wykształcenia doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizuje się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
-
SOBOTA / 26.10.24
Reza Aslan
Pisarz, komentator, wykładowca, producent telewizyjny, nominowanym do nagród Emmy i Peabody oraz badacz religii. Laureat prestiżowej nagrody Jamesa Joyce'a, jest autorem bestsellerowej książki Zealot: The Life and Times of Jesus of Nazareth.
-
SOBOTA / 26.10.24
Zbigniew Nosowski
Urodzony 6 listopada 1961 r. – absolwent socjologii na UW i teologii na ATK, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI. Skutecznie tropi i opisuje patologiczne mechanizmy działające w Kościele w Polsce.
-
SOBOTA / 26.10.24
Basil Kerski
Menedżer kultury, redaktor, wydawca, publicysta, eseista, politolog, kurator wystaw historycznych. Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG, redaktor „Przeglądu Politycznego”.
-
SOBOTA / 26.10.24
Ks. dr Krzysztof Niedałtowski
Teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu. Wykładowca religiologii w Gdańskim Seminarium Duchownym i na Uniwersytecie Gdańskim.
Dialogi Świętojańskie (odsłona XV) – Miejsce Boga w otwartych społeczeństwach
Dyskutanci: dr Patrycja Sasnal, Reza Aslan, Zbigniew Nosowski.
Moderatorzy: Basil Kerski i ks. dr Krzysztof Niedałtowski.
Wolna Trybuna Kongresu
Projekty i opinie grup roboczych Kongresu Katoliczek i Katolików.
Kompleta — modlitwa na zakończenie dnia
O. Maciej Biskup OP
CZĘŚĆ 3.
Człowiek
Po trzecie przyjrzymy się uważnie, czym jest duchowość człowieka w znaczeniu religijnym. Postaramy się odróżnić ją od sfery ludzkich uczuć oraz określić ramy zdrowej duchowości na tle patologii i anomalii związanych z błędami popełnianymi w teologii lub psychologii.
Prelegenci: dr Véronique Lecaros (Peru), dr Angelika Szelągowska-Mironiuk, Izabela Mościcka, s. Agnieszka Fortuna RSCJ, dr Barbara Haslbeck, (Niemcy), prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski, Jacek Federowicz, dr Arkadiusz Smagacz, ks. Dariusz Piórkowski SJ,
o. Paweł Gużyński OP.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Véronique Lecaros
Kieruje wydziałem teologii na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru (PUCP), gdzie jest badaczką i profesorką. Specjalizuje się w zjawiskach religijnych w Peru, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła katolickiego, konwersji religijnej, wspólnot ewangelikalnych i sekularyzacji. Tytuł doktora teologii uzyskała na Uniwersytecie w Strasburgu.Od 2021 r. kieruje komisją ds. wysłuchiwania ofiar nadużyć w archidiecezji Lima.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Angelika Szelągowska-Mironiuk
Psycholożka, psychoterapeutka, polonistka. Ukończyła czteroletni kurs psychoterapii w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie. Prowadzi terapię rodzin, par oraz pacjentów indywidualnych. Pracuje w nurcie systemowym.
-
SOBOTA / 26.10.24
Izabela Mościcka
Z wykształcenia i pasji pedagożka. Prezeska Fundacji Przy Stole. Założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym pomocdlasiostr.pl. Niegdyś zakonnica, dzisiaj pomaga w rozpoczęciu nowego życia tym kobietom, które decydują się opuścić zakon. Tworzy i publikuje na swoich kanałach w mediach społecznościowych.
-
SOBOTA / 26.10.24
s. Agnieszka Fortuna RSCJ
Psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i psychoterapię na Studium Psychoterapii SPCh w Warszawie. Od 2008 roku mieszka i pracuje w Poznaniu, gdzie prowadzi prywatny gabinet pomocy psychologicznej i psychoterapii. Jest siostrą zakonną ze zgromadzenia Sacre Coeur.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Barbara Haslbeck
Doktor teologii, asystent naukowy w projekcie badawczym „Przemoc wobec kobiet w Kościele katolickim” na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Jest częścią zespołu stojącego za inicjatywą „Poszukiwanie Boga — wiara po doświadczeniu przemocy” i doradcą w punkcie kontaktowym Konferencji Episkopatu Niemiec dla kobiet, które doświadczyły przemocy w Kościele. Główne obszary pracy: opieka duszpasterska po nadużyciach, wrażliwy na traumę język religijny, systemowe skutki ujawniania nadużyć w instytucjach oraz nadużycia wobec zakonnic.
-
SOBOTA / 26.10.24
Prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski
W 1987 ukończył studia magisterskie na Wydziale Teologii KUL. W latach 1989–1991 odbył studia podyplomowe w St. Vladimir's Orthodox Theological Seminary w Creswood, zakończone uzyskaniem tytułu Master of Theology. W 1995 na podstawie rozprawy pt. Ekumenizm w czasie według Georges'a Florovsky'ego uzyskał stopień doktora nauk teologicznych. W 2007 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. „Nie potrzebują lekarza zdrowi... . Hezychastyczna metoda uzdrawiania człowieka” otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. 9 lipca 2018 prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk teologicznych.
-
SOBOTA / 26.10.24
Ks. Dariusz Piórkowski SJ
Urodzony w 1976 r. – jezuita, rekolekcjonista i duszpasterz. Ukończył filozofię w Krakowie i Boston College oraz teologię w Warszawie. W swoich publikacjach zajmuje się duchowością, rozwojem osobistym i tekstami biblijnymi. Autor m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu”, „Spodziewaj się Dobra”, „Nie musisz być doskonały”. Publikuje w „Życiu Duchowym”, miesięczniku „W drodze” i na portalu DEON.pl.
-
SOBOTA / 26.10.24
Dr Arkadiusz Smagacz
Historyk ze stopniem naukowym doktora, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej. Wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych m.in. Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Papieskim Instytucie Duchowości i Antropologii w Rzymie. Pracownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS.
-
SOBOTA / 26.10.24
O. Paweł Gużyński OP
Dominikanin, kaznodzieja i duszpasterz. Intelektualnie zainteresowany pograniczem religia/społeczeństwo/polityka/państwo, analizą dyskursu publicznego, teologią misteriów religijnych i hezychazmem. Publicysta i komentator medialny, onegdaj działacz opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój, podziemnych struktur Solidarności oraz Amnesty International.
Eucharystia w kościele św. Jakuba
(u Kapucynów)
Ks. dr Krzysztof Niedałtowski.
Przywitanie
Red. Jan Wróbel.
Czym jest duchowość – podstawy antropologii chrześcijańskiej
Prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski.
Mapa religijności neurotycznej
Dr Angelika Szelągowska-Mironiuk.
Między wiarą i psychologią – debata o granicach cudzych kompetencji
Paneliści: dr Angelika Szelągowska-Mironiuk, Jacek Federowicz, o. Paweł Gużyński OP.
Moderator: red. Jan Wróbel.
Treści teologiczne, które mogą sprzyjać nadużyciom
Dr Véronique Lecaros.
Kompetencje towarzyszenia duchowego w kontekście nadużyć
o. Dariusz Piórkowski SJ.
Skutki nadużyć władzy we wspólnotach religijnych
Dr Barbara Haslbeck.
Jak identyfikować religijne aberracje i jak im przeciwdziałać?
Paneliści: Izabela Mościcka, s. Agnieszka Fortuna RSCJ, dr Arkadiusz Smagacz, ks. Dariusz Piórkowski SJ.
Moderator: red. Jan Wróbel.
Modlitwa na zakończenie
Dorota Jaszczak-Kuźmińska.
PARTNERZY I SPONSORZY FORUM 2024
KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Forum 2024
W sprawach dotyczących Forum „OBECNI W KOŚCIELE” prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu e-mail lub formularza kontaktowego.
e-mail:
Biuro KKiK
Kontakt telefoniczny z biurem Kongresu Katoliczek i Katolików jest możliwy od pon. do pt., w godz. 10.00 – 14.00.
Rzecznik
Przedstawicieli mediów prosimy, aby kontaktowali się z naszą rzeczniczką prasową s. Barbarą Radzimińską.
RELACJE, MULTIMEDIA I MATERIAŁY DO POBRANIA
NASZE STRONY WWW
Kongres Katoliczek i Katolików
Oficjalna strona internetowa Kongresu Katoliczek i Katolików.
Prawa Katolika
Strona internetowa poświęcona dbałości o poszanowanie praw osób świeckich we wspólnocie Kościoła.
Szkoła synodalności
We współpracy z Boston College uczymy synodalności w Kościele.
Kościół wolny od polityki
Strona internetowa kampanii społecznej.
Kontakt
Adres do korespondencji:
Kongres Katoliczek i Katolików
ul. Szczęsna 26
02 – 454 Warszawa