KONGRES KATOLICZEK I KATOLIKÓW

Forum 2024

Obecni w Kościele

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (26-27 października 2024 roku).

Zapraszamy!

Wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności zapraszamy Was do Gdańska na III Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbędzie się w dniach 26-27 października 2024 roku. Tym razem porozmawiamy o Bogu obecnym w przyrodzie, społeczeństwie i człowieku.

Odtwórz wideo

GŁÓWNE TEMATY FORUM 2024

Prośba „Daj Mi pić!”, którą Jezus wypowiedział przy studni Jakuba do pewnej kobiety z Samarii, brzmi dzisiaj inaczej niż w jej pierwotnym kontekście. Powodem tego jest m.in. powszechna degradacja środowiska naturalnego. Dlatego podczas tegorocznego Forum OBECNI W KOŚCIELE najpierw zapytamy o wodę jako źródło życia w naturze i chrześcijaństwie.

CZ. 1.

NATURA

Sobota | 26.10.2024

Po pierwsze wrócimy do Słowa o stworzeniu świata, że „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” i zapytamy, co wspólnego mają ze sobą natura i  chrześcijańska wizja świata?

Prelegenci: bp John Arnold, dr hab. Marcin Majewski,
dr Sebastian Szklarek, o. Stanisław Jaromi OFMConv, Joanna Zatylna, dr hab. Barbara Niedźwiedzka, Wojciech Falkowski.
CZ. 2.

SPOŁECZEŃSTWO

Sobota | 26.10.2024

Po drugie, w ramach „Dialogów świętojańskich”, będziemy dyskutować o tym, czy dla Boga jest miejsce w społeczeństwach ponowoczesnych.

Prelegenci: Reza Aslan, dr Patrycja Sasnal, ks.Krzysztof Niedałtowski, Basil Kerski.

CZ. 3.

CZŁOWIEK

Niedziela | 27.10.2024

Po trzecie przyjrzymy się uważnie, czym jest duchowość człowieka w znaczeniu religijnym. Postaramy się odróżnić ją od sfery ludzkich
uczuć oraz określić ramy zdrowej duchowości na tle  patologii i anomalii związanych z błędami popełnianymi w teologii lub psychologii.

Prelegenci: prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski, Monika i Marcin Gajda, Angelika Szlągowska – Mironiuk, Izabela Mościcka, ks. Dariusz Piórkowski SJ.

ZAPISY NA FORUM 2024

Spotkajmy się w Gdańsku!

Zapisy na Forum OBECNI W KOŚCIELE

26-27 października 2024

Do Forum pozostało już tylko

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Śledź bieżące informacje i materiały promocyjne o III Forum OBECNI W KOŚCIELE za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych.

Organizator i miejsce

Organizator — Kongresu Katoliczek i Katolików.

Miejsce — Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk, Polska.

Koszt

Koszt za osobę – 250.00 PLN.

Koszt promocyjny za osobę (obowiązuje tylko do 31 sierpnia 2024) – 200.00 PLN.

Kwota obejmuje pełne uczestnictwo w konferencji (w tym obiad w sobotę i niedzielę, kolację w sobotę, obsługę cateringową przerw konferencyjnych oraz materiały konferencyjne).

Noclegi i dojazdy

Uczestnicy Forum samodzielnie organizują sobie dojazdy i noclegi.

Forma i termin płatności

Płatności należy dokonywać przelewem na konto Fundacji na rzecz Kongresu Katoliczek i Katolików, na numer 41 2490 0005 0000 4530 3796 6211, z opisem „Darowizna na Forum” oraz podać „imię i nazwisko” wpłacającego.

Wpłaty należy dokonać nie później niż 10. dnia od daty rejestracji.

UWAGA! Wpłaty nie mogą być zwrócone, ponieważ Fundacja na rzecz Kongresu Katoliczek i Katolików nie prowadzi działalności gospodarczej i dlatego można ją wspierać wyłącznie w formie darowizny.

Nie stać Cię na uczestnictwo w Forum?

Jeżeli nie jesteś w stanie wpłacić podanej kwoty, napisz do nas na adres forum@kongreskk.pl. Postaramy się Ci pomóc.

Wpłata solidarnościowa

Jeżeli chcesz i możesz pomóc tym, których nie stać na uczestnictwo w Forum OBECNI W KOŚCIELE, a którzy chcieliby w nim wziąć udział, dodaj do kwoty podstawowej „wpłatę solidarnościową”. Jej wysokość zależy wyłącznie od twoich możliwości. Pamiętaj, że dla nas naprawdę liczy się każda dodatkowa złotówka. Zważywszy na koszty organizacyjne, sugerujemy optymalną wpłatę solidarnościową w wysokości 150.00 PLN.

Procedura rejestracji uczestników Forum

Każda osoba chcąca uczestniczyć w Forum musi zarejestrować się pojedynczo. W ciągu 3 dni od daty rejestracji otrzymają Państwo potwierdzenie zgłoszenia uczestnictwa w Forum.

Liczba miejsc w sali konferencyjnej jest ograniczona, dlatego liczyć się będzie kolejność nadesłania zgłoszenia.

Informacje dodatkowe

Drogą mailową będziemy na bieżąco przekazywać Państwu aktualne informacje dotyczące m.in. programu i lokalizacji miejsc noclegowych znajdujących się w pobliżu siedziby ECS.

W razie wątpliwości i w sprawach pilnych prosimy o kontakt na adres forum@kongreskk.pl.

Wesprzyj przygotowanie Forum OBECNI W KOŚCIELE!

Wspomóż nas finansowo wedle swojego uznania i możliwości. Ogrom pracy wykonujemy sami bez wynagrodzenia, ale realizacja wielu naszych zamierzeń także kosztuje. Bez Twojego wsparcia nie osiągniemy celu, który jest ważny dla wielu ludzi!

Dowiedz się więcej

W CZĘŚCI 1.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    Joanna Zatylna

    Członkini zarządu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Z wykształcenia psycholog, zaangażowana na co dzień w praktykowanie ekologii integralnej. Pracuje także w Schronisku dla Kobiet Brata Alberta.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    bp John Arnold

    Od 2014 roku rzymskokatolicki biskup Salford w Wielkiej Brytanii. Członek Departamentu Konferencji Episkopatu Anglii i Walii ds. międzynarodowych i rzecznik ds. środowiska.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    dr hab. Barbara Niedźwiedzka

    Członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i Grupy Chrześcijanie dla Zwierząt, dr hab., redaktorka i autorka działu „Ekologia” portalu klubów „Tygodnika Powszechnego”, koordynatorka grupy Troska o Stworzenie Kongresu Katoliczek i Katolików, autorka bloga www.OpowiedzZwierze.pl.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    dr Sebastian Szklarek

    Doktor nauk biologicznych ze specjalizacją ekohydrologia. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z jakością wód powierzchniowych. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    Dr hab. Marcin Majewski

    Biblista, doktor hab. teologii, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek zwyczajny The Society of Biblical Literature (SBL), European Association of Biblical Studies (EABS), Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    o. Stanisław Jaromi OFMConv

    Absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA.

  • Sobota / 26.10.2024 /

    Wojciech Falkowski

    Prezes Ecol-Unicon Sp. z o.o., Prezes i właściciel spółki Ecol-Group.  Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Hydrotechniki. Inżynier sanitarny, entuzjasta ochrony wód.

    W naszych czasach opowieść o spotkaniu Jezusa i Samarytanki przy studni daje do myślenia nie tylko o religijnym znaczeniu wody, że potrzebujemy jej np., aby kogoś ochrzcić. Papież Franciszek napisał encyklikę Laudato Si’ także dlatego, ponieważ na naszych oczach wysychają starożytne źródła wody lub zostały zanieczyszczone. Skoro należymy do wspólnoty Kościoła przez chrzest z wody i Ducha Świętego, to chrześcijańskie przesłanie wiary nie może pomijać troski o świat stworzony przez Boga.

    W CZĘŚCI 2.

    • Sobota / 26.10.2024 /

      Dr Patrycja Sasnal

      Kierowniczka Biura Badań i Analiz. Z wykształcenia doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizuje się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

    • Sobota / 26.10.2024 /

      Reza Aslan

      Pisarz, komentator, profesor, producent telewizyjny, nominowanym do nagród Emmy i Peabody oraz badacz religii. Laureat prestiżowej nagrody Jamesa Joyce'a, jest autorem bestsellerowej książki Zealot: The Life and Times of Jesus of Nazareth.

    • Sobota / 26.10.2024 /

      Basil Kerski

      Menedżer kultury, redaktor, wydawca, publicysta, eseista, politolog, kurator wystaw historycznych. Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG, redaktor „Przeglądu Politycznego”.

    • Sobota / 26.10.2024 /

      Ks. dr Krzysztof Niedałtowski

      Teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu.  Wykładowca religiologii w Gdańskim Seminarium Duchownym i na Uniwersytecie Gdańskim. 

      W CZĘŚCI 3.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski

        Profesor teologii prawosławnej KUL.  Należy do Sekcji Dogmatycznej i Ekumenicznej przy Komisji ds. Nauki Episkopatu Polski oraz Europejskiego Stowarzyszenia Societas Oecumenica.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        Angelika Szelągowska-Mironiuk

        Psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym, polonistka, doktorantka Uniwersytetu SWPS. Publikowała między innymi w „Magazynie Kontakt”, „Magazynie Dzieci”, „Natuli Dzieci są Ważne” czy Wiez.pl. Mieszka w Łodzi.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        Izabela Mościcka

        Pedagożka z wykształcenia i z pasji. Prezeska Fundacji Przy Stole. Założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym. Razem z wrażliwym ludźmi chce tworzyć przestrzeń dla wykluczanych, spotykając się z nimi na peryferiach Kościoła. Tworzy i publikuje na swoich kanałach w social mediach.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        Monika Gajda

        Pedagog ogólny i specjalny, choreoterapeutka i terapeutka chrześcijańska. Za swoje powołanie zawodowe uważa służbę ludziom na pograniczu psychologii i duchowości.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        Marcin Gajda

        Lekarz medycyny, terapeuta chrześcijański, magister nauk o rodzinie. W czerwcu 2016 roku przyjął święcenia diakonatu.
        Wspólnie z żoną prowadzi ośrodek psychoterapii, stosując autorską metodę  Chrześcijańskiej Terapii Integralnej.

      • Niedziela / 27.10.2024 /

        ks. Dariusz Piórkowski
        SJ

        Jezuita, duszpasterz, kierownik duchowy i rekolekcjonista. Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu”, „Spodziewaj się Dobra” i „Nie musisz być doskonały”. Publikuje m.in. w „Życiu Duchowym” i „W Drodze”.

        JAK DOJECHAĆ?

        PARTNERZY I SPONSORZY

        KONTAKT Z ORGANIZATOREM

        Forum 2024

        W sprawach dotyczących Forum „OBECNI W KOŚCIELE” prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu e-mail lub formularza kontaktowego.

        Biuro KKiK

        Kontakt telefoniczny z biurem Kongresu Katoliczek i Katolików jest możliwy od pon. do pt., w godz. 10.00 – 14.00. 

        tel.:

        603 442 646

        e-mail:

        biuro@kongreskk.pl

        Rzecznik

        Przedstawicieli mediów prosimy, aby kontaktowali się z naszą rzeczniczką prasową s. Barbarą Radzimińską.

        tel.:

        505 097 094

        e-mail:

        rzecznik.prasowy@kongreskk.pl

        RELACJE I MATERIAŁY

        I FORUM 2022

        Poznaj program, wystąpienia i gości I Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbyło się w Łodzi, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w dniach 22-23 października 2022 roku.

        II FORUM 2023

        Poznaj program, wystąpienia i gości II Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbyło się w Gdańsku, w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, w dniach 25-26 listopada 2023 roku.

        DO POBRANIA

        Pobierz materiały pokonferencyjne z Forum OBECNI W KOŚCIELE oraz prac grup roboczych Kongresu Katoliczek i Katolików.

        NASZE STRONY WWW

        Kongres Katoliczek i Katolików

        Oficjalna strona internetowa Kongresu Katoliczek i Katolików.

        Prawa Katolika

        Strona internetowa poświęcona dbałości o poszanowanie praw osób świeckich we wspólnocie Kościoła.

        Szkoła synodalności

        We współpracy z Boston College uczymy  synodalności w Kościele.

        Kościół wolny od polityki

        Strona internetowa kampanii społecznej.

        Kontakt

        Adres do korespondencji:

        Kongres Katoliczek i Katolików
        ul. Szczęsna 26
        02 – 454 Warszawa

        Społeczność

        Scroll to Top